Baza Wiedzy → Składki ZUS → Cykl składki zdrowotnej w roku 2022

Cykl składki zdrowotnej w roku 2022

Jak jest obliczana składka zdrowotna? Czy ubezpieczenie zdrowotne zasysane jest do Książki? Skąd wiem, ile mam zapłacić?

Składki ZUS w roku 2022 rozliczamy nieco inaczej. » zobacz jak

Rok składkowy jest przesunięty o miesiąc, a same składki przetwarzamy w następującym cyklu:

1. Jest luty 2022. Księgujemy styczeń. Upewniamy się, że zamknęliśmy poprzednio księgowany miesiąc, czyli grudzień 2021.

2. Wszystkie składki za grudzień zapłaciliśmy w styczniu, co odnotowaliśmy w module ZUS. Część społeczną zasysamy do kosztów stycznia, części zdrowotnej nie odliczamy już od podatku.

3. Podstawą składki zdrowotnej za styczeń jest jeszcze zeszłoroczna podstawa, zatem składka zdrowotna w tym wypadku jest stała i niezależna od dochodu (np. 419,92 zł).

4. Teraz zamykamy styczeń. Dochód ze stycznia będzie podstawą do obliczenia składki zdrowotnej za luty. Widzimy to już na ekranie po przeliczeniu lutego.

5. Przechodzimy do modułu ZUS. Tam zasysamy tę składkę zdrowotną do składek za luty. Składkę społeczną obliczamy tradycyjnie.

6. Obie składki za luty zapłacimy w marcu (do 20 marca, jeśli płacisz tylko za siebie).

7. Składka społeczna zapłacona w marcu zostanie zassana do kosztów marca, wpływając na rozliczenie, które wykonasz w kwietniu.

Pamiętaj, że w tym roku co miesiąc musisz wysłać deklarację DRA. Zrobisz to w module ZUS, korzystając z udostępnionej funkcjonalności PUE ZUS.

Przeczytaj więcej o składce zdrowotnej. » zobacz.

Te funkcje zawarte są w pakiecie ZUS.
zobacz więcej →.
Składka zdrowotna w roku 2022 Jak wygląda obliczanie składki zdrowotnej w roku 2022? Jak liczy się zdrowotne w Ryczałcie, a jak w Książce? » zobacz
Coś jest niejasne? Masz inne pytanie? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
885 041 365
885 042 365
885 043 365
w dni robocze od 9 do 16