Baza WiedzyParagony i fiskalizacjaFaktura czy paragon

Faktura czy paragon

Paragon czy faktura? Jak dokumentować sprzedaż, aby najprościej ją zaksięgować?

Istnieją różne scenariusze dokumentowania sprzedaży. Scenariusze poniżej dotyczą podmiotów objętych obowiązkiem fiskalizacji.

Wariant A Przychodzi osoba fizyczna do sklepu. Wydaje dowolną kwotę. Wystawiamy jej paragon fiskalny bez faktury bez NIP. » zobacz jak. Osoba zabiera paragon ze sobą. Ta osoba może przyjść później po pełną fakturę (scenariusz G)

➜Nie ma przeszkód, żebyśmy tej osobie od razu wystawili fakturę. Faktura ta wymaga fiskalizacji (scenariusz D).

Wariant B Przychodzi osoba fizyczna do sklepu. Wydaje do 450 zł i podaje numer NIP, zatem zakupu dokonuje w imieniu płatnika podatku VAT. Wystawiamy jej paragon fiskalny z NIP. » zobacz jak Osoba zabiera paragon ze sobą.

➜Taki paragon jest jednocześnie fakturą uproszczoną. » zobacz

Wariant C Przychodzi osoba fizyczna do sklepu. Wydaje powyżej 450 zł i podaje numer NIP, zatem zakupu dokonuje w imieniu płatnika podatku VAT. Wystawiamy jej paragon fiskalny z NIP. » zobacz jak Osoba zabiera paragon ze sobą, a w ciągu 7 dni przyniesie go nam z powrotem, żądając pełnej faktury (scenariusz J).

➜Jedynym powodem podawania numeru NIP podczas zakupu na paragon fiskalny jest chęć późniejszego otrzymania faktury. Lepiej będzie, jeśli od razu wystawimy fakturę (scenariusz E).

Wariant D Przychodzi osoba fizyczna do sklepu albo zamawia coś wysyłkowo. Wystawiamy jej od razu fakturę, którą fiskalizujemy. » zobacz jak Paragon fiskalny zostaje u nas wraz z kopią faktury.

Wariant E Dokonujemy sprzedaży dla firmy i wystawiamy fakturę. Sprawdzamy na Białej Liście, że firma jest płatnikiem podatku VAT. » zobacz jak. Takiej faktury co do zasady nie musimy fiskalizować.

Wariant F Dokonujemy sprzedaży dla firmy i wystawiamy fakturę. Na wszelki wypadek fiskalizujemy fakturę. » zobacz jak Paragon fiskalny zostaje u nas wraz z kopią faktury.

Wariant G Wraca do nas osoba fizyczna ze scenariusza A. Wystawiamy standardową fakturę, umieszczając w niej kod FP i dopisek, że dotyczy paragonu o danym numerze. Paragon fiskalny zostaje u nas wraz z kopią faktury. Klient wychodzi z fakturą. My zastanawiamy się, dlaczego od razu nie wystawiliśmy faktury (scenariusz D).

Wariant H Wraca do nas osoba fizyczna ze scenariusza B, żądając wymiany paragonu z NIP na fakturę. Informujemy ją, że w ręku trzyma fakturę uproszczoną i nie możemy do niej wydać drugiej faktury. My zastanawiamy się, dlaczego od razu nie wystawiliśmy pełnej faktury (scenariusz E).

Wariant K Dokonujemy sprzedaży dla osoby fizycznej i wystawiamy fakturę bez fiskalizacji. Taka sytuacja jest dopuszczalna wyłącznie, jeśli transakcja nie jest objęta obowiązkiem fiskalizacji - na przykład sprzedaż wysyłkowa krajowa z dodatkową ewidencją.

➜Istnieją teorie dopuszczające zwrot takiej faktury uproszczonej (wycofanie z obiegu) i wydanie normalnej faktury. Naszym zdaniem nie jest to postępowanie właściwe.

Wariant J Wraca do nas osoba fizyczna ze scenariusza C, żądając wymiany paragonu z NIP na fakturę. Wystawiamy standardową fakturę, umieszczając w niej kod FP i dopisek, że dotyczy paragonu o danym numerze. Paragon fiskalny zostaje u nas wraz z kopią faktury. Klient wychodzi z fakturą. My zastanawiamy się, dlaczego od razu nie wystawiliśmy pełnej faktury (scenariusz C).

Jak łatwo zauważyć, tylko w wariantach D, E i F nie mamy ryzyka, że klient wrócić do nas w celu pełniejszego udokumentowania sprzedaży. Zalecamy fakturowanie każdej sprzedaży, z wyjątkiem drobnej sprzedaży detalicznej, gdzie wystarczy wariant A.

Program automatycznie wykonuje analizę fiskalną. » zobacz jak

fiskalizacja
Te funkcje zawarte są w pakiecie Fiskalizacja.
zobacz więcej →.
Faktura do paragonu fiskalnego Jak wystawić fakturę do paragonu fiskalnego? » zobacz

Faktura do paragonu z NIP Jak wystawić fakturę dla firmy do paragonu fiskalnego z NIP? » zobacz

Numer NIP na paragonie Jak wystawić paragon z numerem NIP? » zobacz

Paragon bez NIP Jak wystawić paragon fiskalny dla osoby fizycznej? » zobacz

Paragon z NIP Jak wystawić paragon fiskalny dla firmy? Jak wystawić paragon z NIP? » zobacz

Coś jest niejasne? Masz inne pytanie? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
885 041 365
885 042 365
w dni robocze od 8 do 18
885 043 365
w dni robocze od 9 do 16

Faktura czy paragon: Paragon czy faktura? Jak dokumentować sprzedaż, aby najprościej ją zaksięgować? - Baza Wiedzy
Istnieją różne scenariusze dokumentowania sprzedaży. Scenariusze poniżej dotyczą podmiotów objętych obowiązkiem fiskalizacji. Dowiedz się więcej!