Formuła obliczeń VAT
Co oznacza formuła obliczeń? Według jakiej formuły mam wprowadzić fakturę zakupową?
Faktura może być przeliczana według cen netto albo brutto, z VAT dla każdej pozycji albo w podsumowaniu. Każdy ten sposób jest prawidłowy, możesz go wybrać wystawiając faktury. » zobacz jakTak samo może wybrać Twój kontrahent. Wprowadzając cudzą fakturę zakupową musisz najpierw rozpoznać użytą przez kontrahenta formułę obliczeń. W przeciwnym razie wyjdą różnice w kwotach. » zobacz jakie
Skąd masz wiedzieć, jakiej formuły użył Twój dostawca? To bardzo proste. Postępuj zgodnie z tym schematem:
Wybierz schemat przed wprowadzeniem pierwszej pozycji faktury zakupowej.
Wprowadzone formuły zobaczysz w kolumnie Formuła w module Zakupy. Możliwe są cztery formuły:
od brutto to rzadziej spotykana faktura. W pozycjach faktury podane są tylko wartości brutto, a VAT obliczany jest w podsumowaniu faktury metodą od sta, czyli odejmowany od kwoty brutto. Rożnica stanowi wartość netto.
od netto to typowa faktura dla firmy. W pozycjach faktury podane są tylko wartości netto, a VAT dodawany jest w podsumowaniu faktury, sumarycznie dla każdej stawki VAT. Sumę stanowi wartość brutto.
netto + pozycje to najrzadziej spotykana faktura. W pozycjach faktury podane są wartości netto, do nich dodawany jest VAT i obliczana jest wartość brutto dla każdej pozycji. W podsumowaniu jest suma tych wartości.
detal to najczęściej spotykana faktura, jeśli sprzedawca ma kasę fiskalną. W pozycjach faktury podane są wartości brutto, VAT jest obliczany metodą od sta i odejmowany od wartości brutto, dając wartość netto. W podsumowaniu jest suma tych wartości.