Baza Wiedzy → Zaawansowana konfiguracja → Kolumny w tabelach

Kolumny w tabelach

Jak dodawać kolumny w tabelach programu? Co to są kolumny standardowe i kolumny dodatkowe?

Praktycznie każdy moduł programu oparty jest na tabeli, w której prezentujemy obiekty związane z tym modułem. Na przykład w module Faktury widać listę faktur.

Każdą z tabel przygotowaliśmy tak, aby odpowiadała typowej zawartości danego modułu. Na przykład w module Faktury znajdziesz takie kolumny, jak Data wystawienia, Numer faktury, Wartość brutto itp. To są kolumny standardowe.

Zakres kolumn standardowych możesz wybrać korzystając z opcji dostępnych bezpośrednio na ekranie. Na przykład w module Faktury znajdziesz takie opcje:

Czas podany na niebiesko to czas przygotowania tej konkretnej tabeli z tymi konkretnymi ustawieniami. Zwróć uwagę, że włączenie kolejnych opcji wydłuży czas przygotowania tabeli. Jest po prostu więcej danych do przetworzenia.

Jeśli tabela zawiera obiekty standardowe - tak jak w module Faktury - możesz dodać dowolne pola tego obiektu w kolejnych kolumnach. Będą to kolumny dodatkowe.

W podręcznym menu tabeli znajdziesz opcję Tabela. Wybierz ją.

Zobaczysz okno ustawień tej konkretnej tabeli. Może wyglądać na przykład tak:

Jak widzisz w prawym górnym rogu, nie ma jeszcze żadnych kolumn dodatkowych.

W lewej części widzisz kolumny standardowe. Większość z nich nie jest włączona. Lista jest wyszarzona, bo kolumny standardowe zarządzane są opcjami modułu, wskazanymi wyżej.

W dolnej części okna widać bieżący obiekt w tej tabeli. Ten obiekt oferuje bardzo wiele ciekawych pól:

Każde z tych pól możemy wykorzystać.

Dodamy teraz pole Formuła obliczeń. Naciśnij przycisk Dodaj kolumnę. Pokaże się lista dostępnych pól:

Wybierz pole FormulaObliczen obiektu TFaktura o typie string.

Możliwe typy to: string (po prostu tekst), integer (liczba całkowita), datetime (data lub data i czas, sformatowany systemowo), float (liczba zmiennoprzecinkowa), boolean (wartość tak/nie) albo currency (wartość walutowa, sformatowana w złotych).

Naciśnij Gotowe, aby dodać tę kolumnę:

W tle widać, że kolumna została od razu dodana.

Dodaj jeszcze pole VAT oraz DataKsiegowaniaVAT. Nasza lista wygląda teraz tak:

W tle widać, że tabela została od razu uzupełniona.

Naciśnij Gotowe.

Teraz moduł Faktury ma kolumny dodatkowe. Są dokładnie takie, jak wybrałeś:

Kolumny dodatkowe zachowują się tak samo, jak kolumny standardowe. Dane zostały automagicznie sformatowane tak, jak trzeba. Zwykły tekst jest do lewej, a liczby do prawej. Kolumny dodatkowe wchodzą też do standardowego mechanizmu sortowania i sumowania.

Te funkcje zawarte są w pakiecie 365.
zobacz więcej →.
Eksport danych Jak zapisać dane do Excela? Jak skopiować dane do Schowka? Jak wydrukować tabelę? » zobacz

Sortowanie kolumn w tabelach Jak posortować dane w tabeli? Jak uporządkować faktury według numerów, dat wystawienia albo kwoty? » zobacz

Coś jest niejasne? Masz inne pytanie? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
885 041 365
885 042 365
885 043 365
w dni robocze od 9 do 16

Kolumny w tabelach: Jak dodawać kolumny w tabelach programu? Co to są kolumny standardowe i kolumny dodatkowe? - Baza Wiedzy
Praktycznie każdy moduł programu oparty jest na tabeli, w której prezentujemy obiekty związane z tym modułem. Na przykład w module Faktury widać listę faktur. Dowiedz się więcej!