Korekta nazwy towaru na fakturze
Czy można skorygować nazwę towaru na fakturze?
Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 8-15 ustawy o VAT wyłącznie fakturą korygującą zmienia się 8) miarę i ilość, 9) cenę jednostkową, 10) kwoty rabatu, 11) wartość, 12) stawkę podatku, 13) sumę netto, 14) kwotę podatku, 15) kwotę brutto.Zgodnie z art. 106j ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy o VAT faktura korygująca musi zawierać nazwę towaru lub usługi objętych korektą. Nie jest możliwa zmiana nazwy towaru na inną w ramach faktury korygującej.
Co zrobić, jeśli wpisałeś nieprawidłową nazwę towaru lub usługi? To nazwa identyfikuje przedmiot transakcji. Jeśli zatem nazwa nie jest prawidłowa, czyli nie odpowiada temu, co sprzedano lub wykonano, to mówimy o ujęciu o wystawieniu tzw. pustej faktury, co nie jest dopuszczalne i może stanowić przesłankę odpowiedzialności karno-skarbowej.
Taka faktura w ogóle nie powinna była zostać wprowadzona do obrotu i nie może być podstawą księgowania. Ewentualnie wprowadzona powinna zostać wycofana, a ewentualne księgowanie takiej faktury - anulowane.
W przypadku pomyłki w zakresie innych danych, takich jak data wystawienia, numeru faktury, niektórych danych sprzedawcy lub nabywcy, daty lub terminu zapłaty albo nazwy towaru lub usługi, można ewentualnie wystawić się notę korygującą. » zobacz jak
Jeśli wykonałeś już księgowanie lub wysłałeś JPK, zalecamy złożyć ponownie poprawną, skorygowaną dokumentację wraz z odpowiednim wyjaśnieniem sytuacji. Skontaktuj się w tej sprawie ze swoim doradcą podatkowym.
Warto pamiętać, że w przypadku kas fiskalizujących on-line oraz nadchodzącego fakturowania on-line, wszystkie zmiany od razu są widoczne dla organów podatkowych. Zmiany widać będzie także w JPK.
Kiedy wystawia się notę korygującą, a kiedy fakturę korygującą? » zobacz