Nieprawidłowe czcionki na wydruku
Co zrobić, jeśli wydruk generowany jest nieprawidłowo? Dlaczego czcionki na wydruku wyglądają inaczej, niż powinny?
Wydruki w aplikacjach Pakietu JZK 365 generowane są za pośrednictwem mechanizmu GDI w Windows. Mechanizm ten jest sprawny, wydajny i bardzo elastyczny. Ta elastyczność ma swoją cenę.Jeśli czcionka, którą wybrałeś w ustawieniach, jest nieprawidłowa albo nieobecna, GDI robi wszystko, żeby tekst jednak wydrukować. Oznacza to w praktyce podstawienie byle jakiej czcionki, dosłownie pierwszej z brzegu, która odpowiada z grubsza zadanym parametrom. Wydruk zostanie wykonany, ale nie będzie prawidłowy.
Niektóre elementy wydruku wymagają użycia czcionki z innymi parametrami, na przykład pogrubionej. Nie wszystkie czcionki mają odpowiednio zakodowane parametry wagi czcionki, interlinii, ligatury, obszar odcięcia, ale także polskie znaki diakrytyczne i znaki dodatkowe. Problematyczne są na przykład popularne czcionki Sakkal Majalla, Nyala oraz czcionki serii MT.
Normalny wydruk czcionką Sakkal Majalla wygląda tak:
Jeśli jednak wystąpi problem po stronie GDI, podstawiona zostanie pierwsza z brzegu czcionka, na przykład Arial. Efekt podstawienia będzie wyglądać tak:
Wybierając nietypową czcionkę do swoich wydruków upewnij się, że posiada ona prawidłowo zakodowane ligatury, znaki alfabetu polskiego, obrysy znaków, interlinie dla każdej z podstawowych wag (300, 400, 700) i każdego z podstawowych wariantów (kursywa 300, kursywa 400, kursywa 700). Unikniesz wtedy niespodzianek przy wydruku.