Baza Wiedzy → Drukowanie i PDF → Nieprawidłowe czcionki na wydruku

Nieprawidłowe czcionki na wydruku

Co zrobić, jeśli wydruk generowany jest nieprawidłowo? Dlaczego czcionki na wydruku wyglądają inaczej, niż powinny?

Wydruki w aplikacjach Pakietu JZK 365 generowane są za pośrednictwem mechanizmu GDI w Windows. Mechanizm ten jest sprawny, wydajny i bardzo elastyczny. Ta elastyczność ma swoją cenę.

Jeśli czcionka, którą wybrałeś w ustawieniach, jest nieprawidłowa albo nieobecna, GDI robi wszystko, żeby tekst jednak wydrukować. Oznacza to w praktyce podstawienie byle jakiej czcionki, dosłownie pierwszej z brzegu, która odpowiada z grubsza zadanym parametrom. Wydruk zostanie wykonany, ale nie będzie prawidłowy.

Zalecamy wykorzystanie do wydruków wyłącznie czcionek, które zostały dostarczone z programem. Łatwo je wybrać. » zobacz jak

Niektóre elementy wydruku wymagają użycia czcionki z innymi parametrami, na przykład pogrubionej. Nie wszystkie czcionki mają odpowiednio zakodowane parametry wagi czcionki, interlinii, ligatury, obszar odcięcia, ale także polskie znaki diakrytyczne i znaki dodatkowe. Problematyczne są na przykład popularne czcionki Sakkal Majalla, Nyala oraz czcionki serii MT.

Normalny wydruk czcionką Sakkal Majalla wygląda tak:

Jeśli jednak wystąpi problem po stronie GDI, podstawiona zostanie pierwsza z brzegu czcionka, na przykład Arial. Efekt podstawienia będzie wyglądać tak:

Wybierając nietypową czcionkę do swoich wydruków upewnij się, że posiada ona prawidłowo zakodowane ligatury, znaki alfabetu polskiego, obrysy znaków, interlinie dla każdej z podstawowych wag (300, 400, 700) i każdego z podstawowych wariantów (kursywa 300, kursywa 400, kursywa 700). Unikniesz wtedy niespodzianek przy wydruku.

Zalecamy korzystanie ze standardowych styli wydruków, dostarczonych z aplikacją. W razie potrzeby można je dostosować do własnych oczekiwań.

Te funkcje zawarte są w pakiecie 365.
zobacz więcej →.
Czcionki wydruków Jak zmienić czcionkę wydruków? Co zrobić, gdy wydruk się nie mieści? » zobacz

Krzaczki na wydrukach Dlaczego widzę dziwne znaki na wydruku? Mam krzaczki zamiast faktury? » zobacz

Coś jest niejasne? Masz inne pytanie? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
885 041 365
885 042 365
885 043 365
w dni robocze od 9 do 16

Nieprawidłowe czcionki na wydruku: Co zrobić, jeśli wydruk generowany jest nieprawidłowo? Dlaczego czcionki na wydruku wyglądają inaczej, niż powinny? - Baza Wiedzy
Wydruki w aplikacjach Pakietu JZK 365 generowane są za pośrednictwem mechanizmu GDI w Windows. Mechanizm ten jest sprawny, wydajny i bardzo elastyczny. Ta elastyczność ma swoją cenę. Dowiedz się więcej!