Baza Wiedzy → Rozwiązywanie problemów → Skalowanie w Windows

Skalowanie w Windows

Jak skalowanie w Windows 10 wpływa na wyświetlanie i drukowanie? Jak określić moje parametry skalowania?

W Windows 10 dostępne są różne ustawienia skalowania. Możesz mieć kilka monitorów, a dla każdego z nich ustawić inny współczynnik skalowania.

Rozpoznany współczynnik skalowania znajdziesz w ustawieniach aplikacji:

Naciśnij łącze Aktualne ustawienia skalowania, aby zobaczyć szczegóły:

Ponieważ komunikat został wyświetlony na drugim monitorze (indeks 1), który jest monitorem aktywnym, nagłówek jest powiększony natywnie, a treść komunikatu została większą czczionką.

Jeśli opcja wymuś obsługę natywnego DPI będzie wyłączona, komunikat będzie wyglądał nieco inaczej:

Nagłówek i treść komunikatu została wyświetlona zwykłą czcionką i dopiero wtedy okienko zostało powiększone. Dlatego ma nieco inny rozmiar, a litery są rozmazane.

Jeśli monitorem aktywnym jest monitor, na którym nie ustawiono powiększenia, ten sam komunikat wygląda już normalnie:

Zwróć uwagę na opis parametrów drugiego monitora. Ma on fizyczną rozdzielczość 2560 na 1440 pikseli, ale ustawiono skalowanie 125%, zatem efektywna rozdzielczość wynosi 2560/1.25=2048 na 1440/1.25=1152 pikseli. Jeśli włączysz wymuś obsługę natywnego DPI, Pakiet JZK 365 będzie pracować tak, jakby ekran miał 2560x1440 pikseli. Jeśli tę opcję wyłączysz, dostępny ekran będzie miał 2048x1152 pikseli, a zawartość okien będzie przeskalowana.

Domyślnie okienko aplikacji Pakietu JZK 365 wyświetlane jest na monitorze, który oznaczono jako aktywny (główny). Jeśli przesuniesz to okienko na drugi monitor z innym powiększeniem, Windows zmieni sposób wyświetlania, ale ustawienia skalowania pozostaną z pierwszego monitora.

Skalowanie wydruku powinno odpowiadać skalowaniu ustawionemu dla monitora głównego. Upewnij się, że opcje skalowania zostały ustawione prawidłowo. » zobacz jak

Tak długo, jak wielu z użytkowników Pakietu JZK korzysta ze starszych systemów, zmuszeni jesteśmy utrzymywać zgodność z takimi systemami. Stąd wynika konieczność skalowania. W momencie, gdy większość z tych użytkowników przejdzie na nowe systemy, opcja skalowania przestanie być potrzebna.

Te funkcje zawarte są w pakiecie Administracja.
zobacz więcej →.
Skalowanie wydruku Co zrobić, jeśli wydruk jest źle wyskalowany? » zobacz

Ustawienia skalowania wydruku Jak działa skalowanie wydruku przy nietypowej rozdzielczości? Jak włączyć skalowanie wydruku? Jak wymusić natywne DPI? » zobacz

Coś jest niejasne? Masz inne pytanie? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
885 041 365
885 042 365
885 043 365
w dni robocze od 9 do 16

Skalowanie w Windows: Jak skalowanie w Windows 10 wpływa na wyświetlanie i drukowanie? Jak określić moje parametry skalowania? - Baza Wiedzy
W Windows 10 dostępne są różne ustawienia skalowania. Możesz mieć kilka monitorów, a dla każdego z nich ustawić inny współczynnik skalowania. Dowiedz się więcej!