Baza Wiedzy → Składki ZUS → Składka zdrowotna w roku 2022

Składka zdrowotna w roku 2022

Jak wygląda obliczanie składki zdrowotnej w roku 2022? Jak liczy się zdrowotne w Ryczałcie, a jak w Książce?

Składkę zdrowotną płaci się co miesiąc. W poprzednich latach stawka składki zdrowotnej była stała i znana na rok składkowy z góry. Począwszy od 2022 roku, składka zdrowotna zależy od przychodu, dochodu i formy opodatkowania. Istnieje też składka minimalna. Składka zdrowotna nie jest już odliczana od podatku.

Wysokość składki zdrowotnej zależy teraz od formy opodatkowania oraz Państwa obrotu (przy ryczałcie jedna z trzech stałych kwot zależnie od przychodu rocznego, przy podatkowej książce przychodów i rozchodów - zależna od dochodu miesięcznego albo składka minimalna).

Wysokość składki może być inna w każdym miesiącu, a jej wysokość znamy dopiero po zaksięgowaniu miesiąca. Wysokość składki jest obliczana automatycznie. Obliczoną składkę zdrowotną należy uiścić na indywidualny rachunek w ZUS.

W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego (moduł Ryczałt) istnieje mechanizm rocznej dopłaty składki zdrowotnej. Przewidywana dopłata roczna jest widoczna na bieżąco. Należy zapewnić środki na pokrycie tej dopłaty, a samą dopłatę wykonać w ciągu 30 dni od złożenia rozliczenia rocznego.

W przypadku zmian wysokości przychodu lub dochodu w kolejnych miesiącach może zdarzyć się tak, że wyliczona składka będzie wyższa od należnej. Istnieje możliwość odzyskania nadpłaconej składki w formie wniosku do ZUS, co wykonasz już poza programem w systemie elektronicznym PUE ZUS.

Te funkcje zawarte są w pakiecie ZUS.
zobacz więcej →.
Cykl składki zdrowotnej w roku 2022 Jak jest obliczana składka zdrowotna? Czy ubezpieczenie zdrowotne zasysane jest do Książki? Skąd wiem, ile mam zapłacić? » zobacz
Coś jest niejasne? Masz inne pytanie? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
885 041 365
885 042 365
885 043 365
w dni robocze od 9 do 16

Składka zdrowotna w roku 2022: Jak wygląda obliczanie składki zdrowotnej w roku 2022? Jak liczy się zdrowotne w Ryczałcie, a jak w Książce? - Baza Wiedzy
Wysokość składki zdrowotnej zależy teraz od formy opodatkowania oraz Państwa obrotu (przy ryczałcie jedna z trzech stałych kwot zależnie od przychodu rocznego, przy podatkowej książce przychodów i rozchodów - zależna od dochodu miesięcznego albo składka minimalna). Dowiedz się więcej!