Srodek trwały
Jak wprowadzić środek trwały? Jak działa rejestr środków trwałych? Skąd wziąć symbol klasyfikacji KŚT?
Środkiem trwałym co do zasady są na przykład budynki, maszyny, urządzenia, środki transportu, które są naszą własnością, kompletne i gotowe do użytku, a które zamierzamy wykorzystywać do celów działalności gospodarczej dłużej, niż rok. Od tej zasady są wyjątki - o szczegóły zapytaj doradcę podatkowego.Prowadzenie rejestru środków trwałych jest obowiązkowe. Wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zawiera szereg elementów obowiązkowych, takich jak data i źródło nabycia, określenie i symbol klasyfikacji, wartość początkową i zaktualizowaną oraz informacje o sposobie likwidacji.
Środek trwały należy zarejestrować w rejestrze najpóźniej w miesiącu przyjęcia do używania. Raty amortyzacyjne obliczane są od kolejnego miesiąca. Wpisanie później traktowane jest jako ujawnienie środka trwałego i dopiero od kolejnego miesiąca będzie można odliczać raty amortyzacyjne.
Najczęstszym środkiem trwałym w firmie jest samochód osobowy. Wprowadzimy taki przykładowy środek trwały - będzie to samochód osobowy.
Uruchom moduł Środki trwałe.
Wybierz opcję Nowy środek trwały. Wypełnij podstawowe informacje, na przykład tak:
Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej klasyfikacji środka trwałego. W polu Numer KST znajdziesz przycisk. Naciśnij go. Pokaże się klasyfikacja, wybierz z niej odpowiednią pozycję:
Naciśnij Wybierz. Symbol klasyfikacji KŚT zostanie wstawiony w odpowiednim miejscu.
W przypadku samochodów osobowych koszt uzyskania przychodu jest limitowany - w naszym przypadku do 150 tys. zł. Pamiętaj o wprowadzeniu tej informacji:
Środek trwały podlega amortyzacji od kolejnego miesiąca. Najpierw trzeba przygotować tabelę amortyzacji. » zobacz jak