Baza Wiedzy → Praca z programem → Wyszukiwanie faktur

Wyszukiwanie faktur

Jak działa filtr pełnotekstowy dla obiektów złożonych? Jak wyszukać fakturę dla konkretnego kontrahenta? Jak znaleźć zlecenie dla danego pojazdu?

Pakiet JZK 365 przetwarza dane w formie obiektów. Obiekty mogą być proste albo złożone. Obiektem prostym jest kontrahent (TKontrahent) albo towar (TTowar). Obiekt złożony to taki, który składa się z kilku obiektów. Na przykład faktura składa się z danych sprzedawcy (TKontrahent), nabywcy (TKontrahent), kilku pozycji faktury (TTowar albo TPozycja), a także podsumowania w stawkach VAT oraz innych danych.

Wyszukiwanie obiektów złożonych działa inaczej, niż obiektów prostych. Spójrzmy na przykładowe dane:

Jeśli chcemy znaleźć fakturę o numerze 26, wpisujemy w filtrze 26. Efekt jest łatwy do przewidzenia:

Ale nie do końca. Co robi na tej liście faktura 14/2021? Otóż kontrahent z faktury 14/2021 ma w adresie numer 26:

Wystarczy wpisać w filtrze 26/, aby otrzymać oczekiwany wynik:

Co jednak, jeśli chcemy wyszukać wszystkie faktury dla p. Przykładowego? Wpisujemy w filtrze fragment nazwy kontrahenta:

Pan Przykładowy jest jak widać naszym stałym klientem. Ale czy znajdziemy fakturę 21/2021 dla p. Przykładowego?

Wynik jest pusty. Dlaczego?

Wyszukiwanie w przypadku obiektów złożonych składa się z serii wyszukań dla zagnieżdżonych obiektów prostych. W przypadku faktury, warunki wyszukiwania spełni taka faktura, dla której wyszukiwany tekst pasuje do danych nabywcy lub pasuje do którejś z pozycji faktury lub pasuje do któregoś z ogólnych pól faktury.

Możemy zatem wyszukać fakturę po numerze faktury albo po NIP nabywcy albo po kodzie którejś z pozycji.

W naszym przykładzie filtr przykładowy 21 nie spełnia powyższych warunków, zatem nie znajdziemy żadnej faktury.

Wyszukiwanie zostało tak przygotowane, aby było maksymalnie efektywne. Dzięki temu działa szybko i sprawnie, nie spowalniając aplikacji.

Na tej samej zasadzie działa wyszukiwanie zleceń, zamówień, dokumentów magazynowych, abonamentów, reklamacji, korespondencji i wielu innych obiektów złożonych.

Wyszukiwanie w obiektach złożonych oparte jest o pełnotekstowe wyszukiwanie w obiektach prostych. » zobacz jak

Te funkcje zawarte są w pakiecie 365.
zobacz więcej →.
Aktywny filtr form płatności Jak znaleźć faktury o określonej formie płatności? Skąd biorą się filtry, które widzę na ekranie? » zobacz

Wyszukiwanie tekstowe Jak działa filtr w modułach? Jak odfiltrować towary według nazwy? Jak znaleźć kontrahenta? » zobacz

Coś jest niejasne? Masz inne pytanie? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
885 041 365
885 042 365
885 043 365
w dni robocze od 9 do 16

Wyszukiwanie faktur: Jak działa filtr pełnotekstowy dla obiektów złożonych? Jak wyszukać fakturę dla konkretnego kontrahenta? Jak znaleźć zlecenie dla danego pojazdu? - Baza Wiedzy
Pakiet JZK 365 przetwarza dane w formie obiektów. Obiekty mogą być proste albo złożone. Obiektem prostym jest kontrahent (TKontrahent) albo towar (TTowar). Obiekt złożony to taki, który składa się z kilku obiektów. Na przykład faktura składa się z danych sprzedawcy (TKontrahent), nabywcy (TKontrahent), kilku pozycji faktury (TTowar albo TPozycja), a także podsumowania w stawkach VAT oraz innych danych. Dowiedz się więcej!